Euro Volej 2023NovostiReprezentacijaSeniori

Velika pobjeda nad Danskom za nastavak sna o osmini finala Evropskog prvenstva!

Hrabrom igrom i velikim preokretom naši odbojkaši pobijedili Dansku, naredni meč već u ponedjeljak sa Češkom

Muška seniorska odbojkaška reprezentacija Crne Gore pobijedila je Dansku 3:1(18:25, 31:29, 25:22, 25:23) u 3. kolu grupe C Evropskog prvenstva, nakon čega je ostala u igri za plasman u osminu finala šampionata. Uprkos teškom porazu od Sjeverne Makedonije i izostanku povrijeđenog kapitena Vojina Ćaćića, naši momci uspjeli su da pronađu snagu i dođu do veoma važnog trijumfa.

Sastav Ivana Joksimovića dobro je počeo meč, imao vođstvo 5:3 i bio u egalu u uvodnih dvadesetak poena, međutim Danska je serijom od šest poena povela 15:9 i radovala se nakon prvog seta, rezultatom 25:18.

Sve to nije uzdrmalo naš nacionalni tim koji je odgovorio i osvojio tri tijesna seta. Drugi je bio najuzbudljiviji, tokom čije je većine trajanja Crna Gora bila u prednosti. Na kraju su Marko Bojić i saigrači morali da spašavaju set loptu rivala za 2:0, a iskoristili su tek svoju sedmu i došli do izjednačenja, osvojiviši prvi set na turniru rezultatom 31:29.

Nakon toga uslijedila je bolja igra i ekipa je uglavnom kontrolisala stvari na terenu, ali ne i slavila lako. U trećem setu smo imali najveću prednost od tri poena – sa tom razlikom smo i došli u vođstvi, 25:22.

Samopouzdanje je bilo na nivou i u, ispostavilo se, odlučujućem setu na meču. Otvorili smo ga sa 3:0, a Dancima nismo dozvolili da preokrenu ni u jednom trenutku. Na kraju veliki trijumf sa 25:23 i velika tri boda, koja ostavljaju Crnu Goru u igri za top 4 u grupi u Skoplju.

“Osjećaj je stvarno prelijep. Sinoć smo imali tešku noć, izgubili smo od Sjeverne Makedonije, a znamo da je u tim utakmicama trebalo da tražimo šansu za prolaz dalje, u mečevima sa Sjevernom Makedonijom, Danskom, vjerovatno i Češkom. Sinoć nismo iskoristili prvu šansu i bilo je jako teško da se prebrode ti momenti. Međutim, smogli smo snage danas, ujedinili smo se, ispoštovali smo sve taktičke zamisli i sa velikom borbenošću i emocijom, vidjeli ste da smo baš bili zajedno, od početka do kraja, uspjeli da slavimo, na kraju došli i do tri boda”, srećan je bio Marko Bojić nakom meča.

“Sada je mnogo lakše, sve je mnogo ljepše sada, poslije pobjede koja je izvojevana jednim velikim karakterom, voljnim momentom i kvalitetom. Mogu da kažem da nam je jako teško pao poraz od Sjeverne Makedonije i da smo imali jedan otvoreni sasatanak i porazgovarali kao ljudi, došli do nekih zaključaka i izašli hrabro, što je ova utakmica pokazala i pobijedili ekipu Danske, za koju smatram da je izuzetno kvalitetna ekipa i interesantna, igra jednu jako brzu i agresivnu odbojku. Ali, kada imate ovakav voljni momenat i kada imate ovako karakternu ekipu sve je moguće. Sada nam se otvorila šansa u koju smo vjerovali, možda je malo ljudi u Crnoj Gori poslije jučerašnje pobjede vjerovalo u nas i u sam rezultat. Mi jesmo. Došli smo do velika tri boda, što je isto jako bitno u nekom zatvarnju potencijalnih krugova, sebi otvorili realnu šansu da u utakmici protiv Češke imamo čemu da se nadamo i da nastavljamo sa ambicijom sa kojom smo došlu u Skoplje”, kazao je selektor Ivan Joksimović.

U odličnoj igri cijele ekipe napadačkim učinkom istakao se korektor Đorđe Jovović sa 20 poena, poenom više od Marka Bojića. 10 poena osvojio je Zvicer, veliki doprinos dali su srednji blokeri Milić sa osam i Babić sa šest poena, dok je tehničar osvojio dva veoma važna poena u prelomnim trenucima. Kod Danske Madsen i Nielsen meč su završili sa po 17 poena.

“Puno mi znači pobjeda, o tome ni ne treba puno da se priča. Ne bih hvalio sebe, već bih pohvalio sve momke koji su bili u igri danas. Stvarno smo pokazali karakter, želju i energiju smo pokazali na terenu i to nas je krasilo do kraja. Rezultat je otišao u našu korist i još jednom bih čestitao momcima na odličnoj igri. Naglasio bih da je mnogo teško bili doći na ovu utakmicu, iz razloga što smo na prošloj utakmici izgubili sa maksimalnih 3:0. Trebalo je malo vremena da “sastavimo” glave, imali smo sastanak, igrači su poslušali selektora i na kraju se to sve završilo na mnogo lijep način”, rekao je korektor Đorđe Jovović.

U drugoj utakmici dana naše grupe Poljska je pobijedila Sjevernu Makedoniju 3:0 (25:12, 25:21, 25:14). Nakon tri kola Poljska je na maksimalnih devet bodova, Holandija i Sjeverna Makeodnija osvojile su po šest, Češka i Crna Gora po tri boda, dok je Danska na nuli. Naš tim očekuje meč poretposljednjeg, 4. kola sa Češkom, u ponedjeljak, 3. septembra, od 20 sati. Dan će da otvori meč Danska – Češka (17.00).

Crna Gora – Danska 3:1

(18:25, 31:29, 25:22, 25:23)

SC “Boris Trajkovski”, Skoplje. Gledalaca: 280. Sudije: Fereira (Portugal), Šabo-Aleksi (Rumunija).

Poeni iz napada: Crna Gora 53, Danska 59. Poeni iz bloka: Crna Gora 9, Danska 7. Poeni iz servisa: Crna Gora 3, Danska 5. Greške protivnika: Crna Gora 25, Danska 30.

Crna Gora: Minić, Babić 6, Zvicer 10, Ćaćić (libero), Joksimović, Rovčanin (libero), Bojić 19, Delić (libero), Milić 8, Strugar, Jovović 20, Đurović, Dubak, Milenković 2. Selektor: Ivan Joksimović;

Danska: Hjort, Heselholt, Mikelsons 6, Estergor, Jakobsen 1, Nielsen 17, Kjer 10, Hof, Andersen 10, Dal 2, Unrenholt, Larsen, Jensen 8, Madsen 17. Selektor: Kristian Flojstrup Knudsen.