Evropsko prvenstvo 2023ReprezentacijaSeniori

Zaslužena pobjeda Sjeverne Makedonije, u nedjelju sa Danskom

Muška seniorska odbojkaška reprezentacija Crne Gore izgubila je od domaćina Grupe C, Sjeverne Makedonije, 3:0 (22:25, 18:25, 20:25) u 2. kolu Evropskog prvenstva. Pred više od pet hiljada gledalaca na tribinama SC „Boris Trajkovski“ Sjeverna Makedonija je zasluženo slavila i prišla na korak plasmanu u osminu finala šampionata.

Najbolju igru naši odbojkaši prikazali su na samom startu. Veoma dobro otvaranje utakmice, vodili smo 5:1, međutim od sredine seta domaćin je preokrenuo i preuzeo kontrolu nad duelom. Uspjeli smo da odbranimo nekoliko set lopti Sjeverne Makedonije, ali ne i da osvojimo više od 22 poena u prvom setu, u kom je rival imao bolju realizaciju napada i odličan blok.

I na startu drugog seta, koji su umjesto startera Bojića i Jovovića počeli Zvicer i Minić, Crna Gora je imala vođstvo. Bilo je 6:3, prednost smo održavali do 8:5, kada je Sjeverna Makedonija preokrenula i čuvala vođstvo do kraja za 25:18.

Nakon desetak poena trećeg seta ekipa Joška Milenkoskog napravila je seriju 4:0, povela 9:4 i nošena velikom podrškom publike uspjela da se odupre pritisku Vojina Ćaćića i saigrača, dođe do velike pobjede sa 25:20.

„Nadali smo se boljem rezultatu, mnogo boljoj igri. Činjenica je da smo podlegli pritisku, činjenica je da smo jednostavno izgoreli u „vrućoj“ atmosferi. Nismo bili na nivou na kojem objektivno možemo da budemo, na kojem objektivno imamo kvalitet. Progutala nas je nervoza i želja, vjerovatno za pobjedom i za ambicijom koju smo tražili na početku priprema, na prvom okupljanju, a to je prolaz u drugi krug. Smatram da drugom utakmicom se ne završava Evropsko prvenstvo. I dalje treba da igramo, treba da se pregrupišemo, da vidimo šta je i kako je“, kazao je selektor Ivan Joksimović.

Kapiten Vojin Ćaćić osvojio je 12 poena, 11 Ivan Zvicer, a Aleksandar Minić meč je završio sa devet poena. Na drugoj strani Đorgijev čak 20 poena, 14 je imao Ljaftov, a 11 srednji bloker Savovski.

„Čestitao bih reprezentaciji Sjeverne Makedonije na zasluženoj pobjedi. Danas su bili definitivno bolji tim od nas i nekako su bili odlučniji u namjeri da dobiju utamicu. Mi smo ušli energično i sve je išlo svojim tokom, međutim ne znam šta se desilo. Odjednom, kao da smo izgubili energiju, možda i koncentraciju. Gubili smo lake poene, a teško smo dolazili do naših, pa je utakmica otišla u skroz drugom smjeru. Znali smo od početka da su nam utakmice sa Sjevernom Makedonijom i Danskom utakmice koje treba da dobijemo da bismo imali lakši put do prolaska grupe. Sjutra je novi dan, sada nam je cilj da se što bolje odmorimo i pripremimo za utakmicu sa Danskom. Još ništa nije izgubljeno, imamo još tri utakmice u grupi i daćemo sve od sebe da probamo da napravimo rezultat. Navijači su nam tokom čitave utakmice davali energiju, ovim putem bih im zahvalio što su došli da nas podrže u tolikom broju i daćemo sve od sebe da sjutra bude bolja igra i rezultat“, kazao je korektor Aleksandar Minić.

Naredni rival je Danska, u nedjelju, 3. septembra, od 17 sati. Selektor Joksimović vjeruje da će igrači dati sve od sebe do kraja šampionata.

„Treba da se fokusiramo na nešto što je ispred nas. Jeste da je teško, večeras će sigurno biti i teška noć za sve nas, ali mi igramo Evropsko prvenstvo. Mi moramo da budemo svjesni veličine takmičenja, toga gdje smo došli, koga predstavljamo, tako da jednostavno moramo da se borimo za grb, moramo da damo sve od sebe i da na pravi način predstavljamo crnogorsku odbojku. Ponavljam, nije sve izgubljeno poslije dva kola. Što se mi ne bismo borili u sljedećim utakmicama, da ispravimo sliku nakon večerašnje utakmice i da pozitivno gledamo na stvari? Nije lako, ali kadri smo da popravimo stvari koje danas nisu bile dobre“, zaključio je Joksimović.

U prvom meču dana Holandija je pobijedila Češku 3:0 (25:22, 25:22, 25:22) i ostvarila drugu pobjedu, pa uz utakmicu više od Poljske i Sjeverne Makedonije ima šest bodova, koliko su osvojili Poljaci i Makedonci. Nakon tri meča Češka je na tri boda, a selekcije Danske i Crne Gore nisu osvojile ni bod.

Crna Gora – Sjeverna Makedonija 0:3

(22:25, 18:25, 20:25)

SC “Boris Trajkovski”, Skoplje. Gledalaca: 5100. Sudije: Šabo-Aleksi (Rumunija), Fereira (Portugal).

Poeni iz napada: Crna Gora 36, Sjeverna Makedonija 38. Poeni iz bloka: Crna Gora 4, Sjeverna Makedonija 16. Poeni iz servisa: Crna Gora 8, Sjeverna Makedonija 5. Greške protivnika: Crna Gora 11, Sjeverna Makedonija 16.

Crna Gora: Minić 9, Babić 5, Zvicer 11, Ćaćić 12, Joksimović, Rovčanin (libero), Bojić 5, Delić (libero), Milić 2, Strugar 1, Jovović 3, Đurović, Dubak, Milenković. Selektor: Ivan Joksimović;

Sjeverna Makedonija: Angelovski (libero), G. Gjorgijev, Efremov, N. Đorgijev 20, Milev 9, Nakov, Ljaftov 14, Lepidovski, Despotovski 1, Mađunkov 4, Iliev, Kostić, Ričlijev (libero), Savovski 11. Selector: Joško Milenkoski.