Evropsko prvenstvo 2023NovostiReprezentacijaSeniori

Pobjeda Češke, Crna Gora u srijedu protiv vicešampiona svijeta

Muška seniorska odbojkaška reprezentacija Crne Gore izgubila je od reprezentacije Češke 3:0 (25:18, 25:20, 25:15) u četvrtom kolu grupe C i ostala bez šansi da se plasira u osminu finala Evropskog prvenstva. Nakon dana pauze, tim Ivana Joksimovića šampionat će zaključiti sa osvajačem VNL i vicešampionom svijeta, selekcijom Poljske, u srijedu.

Češka je otvorila meč kako je samo mogla da poželi i povela sa 4:0. Naši momci jurili su zaostatak između tri i pet poena do kraja i nisu uspjeli da uhvate priključak – na kraju je rival poveo sa 25:18 u prvom setu.

Drugi set je donio reakciju Crne Gore, koja je bila u igri do sredine seta, međutim tada je Češka predvođena Galobovim i Vašinom napravila razliku, koju nismo mogli da stignemo. Do 2:0 u setovima došla je sa maksimalnih +5 u drugom setu, 25:20

Selektor Joksimović pokušao je rotacijom da prodrma ekipu, ali i da ukaže priliku debitantima. Kod rezultata 7:6 za Češku, rival pravi seriju 4:0 i okreće set u svoju korist. Sve što su crnogorski odbojkaši uspjeli da urade je da produže set, odbrane tri vezane set lopte Čeha, ali ne i da osvoje više od 15 poena.

Trećim porazom na turniru Crna Gora je ostala bez šanse da bude među četiri ekipe koje idu u osminu finala, dok je Češka, uz Sjevernu Makedoniju, Holandiju i Poljsku osigurala mjesto u Bariju.

“Prva dva seta nisu pokazala da je tolika razlika u kvalitetu bila. Imali smo neke šanse koje nismo iskoristili. U prvom setu u vidu neke tri lopte koje su prelazile na drugu stranu mreže, neke tri lagane kontre koje nismo realizovali, jednostavno kroz nedostatak iskustva u distribuciji lopte. U drugom setu smo dugo, dugo bili u egal igri. Jednostavno pali smo na prijemu servisa, što je bila i osnovna karakteristika Češke ekipe. Mišljenja sam da šansu koju smo imali na ovom nivou nismo iskoristili. Češka je sigurno ekipa koja je kvalitetom ispred i Danske i Sjeverne Makedonije, ali opet ne toliko ispred da mi nismo mogli da igramo. Pokazali smo u određenim segmentima igre da mi to možemo, da imamo kvalitet, ali jednostavno dosta faktora je uticalo da energentski ne budemo na nivou. Velika je bila potrošnja, treća utakmica zaredom, bez slobodnog dana, emotivno pražnjenje protiv Sjeverne Makedonije, pa vraćanje protiv Danske u jednoj fantastičnoj igri. Danas smo znali da je velika šansa protiv Češke i sve to negdje utiče na igrače. Nije lako igračima, sve emotivno proživljavaju i jednostavno treći set je bila kulminacija svega toga da nismo uspjeli ni psihički, ni fizički da sve izdržimo, ali treba gledati pozitivno i ponosno, jer nismo mi toliko ni loši bili na ovom Evropskom prvenstvu”, kazao je selektor Ivan Joksimović.

Jedini igrač sa dvocifrenim učinkom u našem timu bio je Marko Bojić, koji je osvojio 11 poena. Osam je sakupio Zvicer, Babić sedam poena, korektor Minić pet, Đorđe Jovović i Rastko Milenković po tri, a sredni blokeri Milić i Đurović po poen. Kod Češke 18 poena Galabova, 15 je osovjio Vašina.

U našoj grupi danas pobjeda Holandije nad Danskom 3:1 (25:18, 26:25, 23:25, 25:20), čime je potvrdila mjesto u osmini finala, a Dansku ostavila bez teorijskih šansi za nastavak takmičenja. Za Crnu Goru slijedi dan pauze pa meč sa glavnim favoritom grupe, viceprvakom svijeta, selekcijom Poljske, koju predvodi selektor Nikola Grbić.

Crna Gora – Češka 0:3 (18:25, 20:25, 15:25)

SC “Boris Trajkovski”, Skoplje. Gledalaca: 105. Sudije: Šabo-Aleksi (Rumunija), Stradson (Estonija).

Poeni iz napada: Crna Gora 33, Češka 33. Poeni iz bloka: Crna Gora 3, Češka 14. Poeni iz servisa: Crna Gora 3, Češka 7. Greške protivnika: Crna Gora 13, Češka 17.

Crna Gora: Minić 5, Babić 7, Zvicer 8, Ćaćić (libero), Joksimović, Rovčanin (libero), Bojić 11, Delić (libero), Milić 1, Strugar, Jovović 3, Đurović 1, Dubak, Milenković 3. Selektor: Ivan Joksimović;

Češka: Hadrava, Pfefer (libero), Džavornik, Zajiček 4, Monik (libero), Trojanovic 1, Vašina 15, Licek 1, Galabov 18, Srb, Šotola 11, Januh 1, Špulak, Polak 3. Selektor: Jirži Novak