Evropsko prvenstvo 2023ReprezentacijaSenioriSlike

Japan slavio u prvoj utakmici u Kolašinu

Selektor Joksimović testirao snage za Evropsko prvenstvo u pet setova sa veoma kvalitetnim rivalom, drugi kontrolni meč sa Japanom u četvrtak od 17 sati

Muška seniorska odbojkaška reprezentacija Crne Gore izgubila je od Japana 3:0 (18:25, 20:25, 16:25). Iako su gosti osvojili prva tri seta, po dogovoru dvojice selektora odigrana su još dva, u kojima je u četvrtom setu slavio naš tim 25:18, a uzbudljivi peti dio igre pripao je Japancima 22:20.

Iako je riječ o B timu viceprvaka Azije, rival je u Kolašinu pokazao izuzetno visok nivo igre. Gosti su sigurno otvorili meč i rano stekli značajnu prednost, koju je naš nacionalni tim uspio da smanji na -2 (11:9), međutim bliže od toga nijesmo prišli. Prednost Japana rasla je do +8, na kraju je poveo u setovima rezultatom 25:18.

I u nastavku moćni Japanci, pa je selektor Joksimović rano bio primoran na tajm-aut. Prvi nije donio boljitka u igri, ali jeste naredni, pa smo dobrim napadom uspjeli da priđemo ponovo na dva poena minusa (20:18). Međutim rival je crnogorskim odbojkašima do kraja seta dozvolio svega dva poena i poveo sa 2:0, rezultatom 25:20.

I u trećem setu jurili smo zaostatak od početka, a Japan je rano došao u komfornu zonu i stigao do pobjede u regularnom dijelu utakmice 3:0. U trećem dijelu gosti su slavili rezultatom 25:16.

Dodatna dva seta popravila su generalni utisak Crne Gore. U četvrtom dijelu prvi put smo imali vođstvo na utakmici. Nakon egal igre u uvodnih 10 poena prvi put smo poveli sa 11:10, potom i stekli +3 i zakoračili ka osvajanju seta. Dobra igra našeg kombinovanog tima zaključena je sa 25:18.

Peti set, donio je uzbudljivu završnicu i borbu do posljednjeg poena. Crnogorski odbojkaši su dobro počeli i bili u vođstvu do 20. poena. Japanci su nakon tajm-auta selektora Šinba povezali tri poena i prvi put poveli 11:10. U ujednačenoj igri set je riješen na razliku, iako je bilo planirano da se igra do 15. Posljednja dva poena osvojili su gosti i slavili sa 22:20.

Računajući svih pet setova najviše poena u dresu Crne Gore sakupio je Đorđe Jovović, 13, a dvocifren je bio i Bojan Strugar sa 11 poena. Kod Japana 11 poena Janagide, svih 11 u uvodna tri seta.

Crna Gora – Japan 3:0

(18:25, 20:25, 16:25)

SC “Kolašin”. Sudije: Jelena Mitrović, Stefan Osmajić. Gledalaca: 500.

Crna Gora: Minić 3, Ćinćur 6, Babić 4, Zvicer 9, Peruničić 1, Ćaćić 7, Joksimović 8, Rovčanin (libero), Delić (libero), Milić 4, Strugar 11, Jovović 13, Đurović 3, Dubak, Milenković 2. Selektor: Ivan Joksimović;

Japan: Fukatsu 5, Takanaši 9, Janagida 11, Nišijama 10, Tsuiki (libero), Ka. Takahaši (libero), Namba 2, Jamazaki 8, Ke. Takahaši 5, Asano 4, Arai 13, Kašimura 10, Šimokava 1, Savada 6. Selektor: Koičiro Šinbo.