Evropsko prvenstvo 2023NovostiSeniori

Crna Gora pružila dobar otpor favorizovanoj Holandiji

Tri dobra seta naših odbojkaša uvertira pred važne duele sa Sjevernom Makedonijom i Danskom

Muška seniorska odbojkaška reprezentacija Crne Gore izgubila je od Holandije 3:0 (25:19, 25:18, 25:22) u meču prvog kola grupe C Evropskog prvenstva, koja se igra u Skoplju. U većini svakog seta pojedinačno naši momci pružili su dobar otpor rivalu koji je 10. FIVB rang listi i pokazali da imaju pravo da se nadaju plasmanu u osminu finala.

Odlično otvaranje prvog seta i veoma dobra igra tokom prvih 40 poena. Imali smo i +5, pri rezultatu 8:3, ali su Holanđani na individualni kvalitet i iskustvo uspjeli da izjednače na 17:17, potom osovje i narednih šest poena i serijom 8:0 priđu pobjedi, do koje su stigli rezultatom 25:19.

Ujednačena igra i do sredine drugog seta, 13:13, kada je rival stekao prednost parcijalom 7:2, našem nacionalnom timu dozvolio svega 18 poena do kraja drugog dijela igre, a ono što posebno raduje je reakcija u finišu utakmice.

U trećem setu ni jedna selekcija nije imala razliku veću od dva poena od samog kraja, kada je Holandija uspjela da se odlijepi na +4, prvi put pri rezultatu 22:18, ali ne i da sa lakoćom osvoji set. Crnogorski odbojkaši, od čega je bilo čak osam debitanata na Evropskom prvenstvu, pružili su dobar optor, a set je završen za 25:22 za Abdel-Aziza i saigrače.

“Nismo uspjeli u namjeri da osvojimo set ili napravimo iznenađenje, ali možemo biti zadovoljni generalno igrom. Zadovoljni, u smislu što smo se dobro taktički postavili protiv izuzetno jake reprezentacije Holandije, što smo ispoštovali plan do kraja. Ono što smo targetirali da mogu da budu potencijalne opasnosti, u vidu njihovog skok servisa smo dosta kvalitetno neutralisali. U prvom setu smo imali dosta dobru igru i aktivan rezultat, pri rezultatu 17:15 nerealizovanu kontru za 18:15 i tu je uslijedio pad, u jednoj rotaciji gdje jednostavno nismo mogli da riješimo njihov flot servis. U drugom setu nismo imali podršku iz zone dva i jedan, konkretno od korektora, ali treći set je bio povratak u egal i povratak nekoj igri, kojoj ćemo sigurno težiti na Evropskom prvenstvu, a to je da igramo dosta uporno, dosta stripljivo, sa dosta discipline. Treći set je pokazao da to i možemo, stoga imamo dosta razloga za optimizam, imamo razloga da vjerujemo kada je u pitanju naš naredni protivnik, a to je Sjeverna Makedonija”, kazao je selektor Ivan Joksimović.

Marko Bojić bio je najefikasniji u redovima crnogorske reprezentacije sa 13 poena, dvocifreni sa po 10 poena kapiten Vojin Ćaćić i mladi korektor Đorđe Jovović. Dobar na mreži bio je Luka Babić, osvojio pet poena, tri poena zabilježio je Blažo Milić, a po poen osvojili su Aleksandar Minić, Ivan Zvicer i Bojan Strugar. U redovima Holandije Nimir Abdel-Aziz osvojio je 14 poena, 12 poena imao je Fabian Plak.

Crnogorske odobjkaše očekuje dan odmora, a potom utakmica sa domaćinom grupe C, Sjevernom Makedonijom, u subotu, 2. septembra, sa početkom od 20 sati. U nedjelju, od 17 sat, na programu je utakmica sa reprezentacijom Danske.

Crna Gora – Holandija 0:3

(19:25, 18:25, 22:25)

SC “Boris Trajkovski”, Skoplje. Gledalaca: 210. Sudije: Jurković (Hrvatska), Stradson (Estonija).

Poeni iz napada: Crna Gora 37, Holandija 41. Poeni iz bloka: Crna Gora 5, Holandija 7. Poeni iz servisa: Crna Gora 2, Holandija 7. Greške protivnika: Crna Gora 14, Holandija 16.

Crna Gora: Minić 1, Babić 5, Zvicer 1, Ćaćić 10, Joksimović, Rovčanin (libero), Bojić 13, Delić (libero), Milić 3, Strugar 1, Jovović 10, Đurović, Dubak, Milenković. Selektor: Ivan Joksimović;

Holandija: Korenblek, Kemink 1, Van Gerderen 7, Ter Horst 3, Meijs, Jorna 8, Plak 12, Klok (libero), Tuinstra, Abdel-Aziz 14, Ter Mat 5, Parkinson, Andringa (libero), Viltenburg 5. Selektor: Roberto Piaca.